OPRET GRATIS BLOG
 
Tjulahöpö

Positivt indlæg! Sensation sensation!

Skrevet 8.2.2010 kl 20:07
Hej blog.

Jeg har åbenbart de vildeste humørsvingninger. Lige nu er jeg bare glad. Selvom jeg er travl og stresset. Jeg elsker mit liv. Faktisk.
 Jeg har det godt socialt, der er altid nogen at snakke med, og det er faktisk dejligt at følges noget af vejen før og efter uni. Snakker især fantastisk med Be for tiden, men det er også lidt fordi mange af de andre fra vores gruppe er på andre hold.
 Fagligt er det begyndt at blive vildt spændende og handle om genetik og DNA, det er SÅ fedt! Spektroskopi er dog bagsiden af medaljen - min gruppe fik både første og andet forsøg forkerte på samtlige dele af samtlige fire molekyler i dag. Flot.
 Er også ved at forlige mig med klimahuset og det at bo sammen med familien. Ved bare ikke, hvad jeg gør, når de tager til Island i næste uge. Jeg er SÅ misundelig over at jeg skal blive hjemme og have undervisning og læse. Jeg skulle så meget have blæst på det og være taget med, da de inviterede mig. Og så lige Island. Det må komme på min liste over steder, der skal besøges.
 Sammen med Paris, som jeg jo til gengæld heldigvis snart skal til. Glæder mig så meget til at have nogen fede dage dernede med Perle! Apropos gymnasiefolk er jeg stadig lidt ærgerlig over i lørdags, jeg havde savnet dem alle sammen sådan og så var der bare ikke ret mange ret længe. Håber, det bliver seriøst, det med at vi snakkede om at finde ud af noget snart igen! Savner især Præcis og alle vores skøre lange samtaler om sære ting og alt det. Men hun har vel også bare travlt.

Nåhja. Det der med at rejse. Jeg har fået den vildeste Afrika-trang i dag! Virkelig. Nok også lidt fordi jeg snakkede med Be om det i søndags. Og så også fordi sidst jeg snakkede med Hatten, fortalte han om nogen steder, han ville tage mig med hen. Hvor man kunne se næsehorn og chimpanser, bl.a.. Og hvor han havde set en fugl, han aldrig havde set før. Det er simpelthen vildt fedt, at han brænder så meget for det, han laver. Selvom han ville have været læge, siger han, hvis han ikke havde været nødt til at forsørge familien, før han kunne blive færdig med skolen. Jeg er ikke engang sikker på, at han ville tage muligheden, hvis han fik den i dag, og hvis han gjorde, ville det nok mest være af økonomiske årsager.
 Nåh, nok om ham. Selvfølgelig har jeg også lyst til at se ham. Men han gav mig vildt meget lyst til at komme og se chimpanser! Rigtige, vilde chimpanser. Og tage ud i den vilde afrikanske natur. Og lave afrikansk mad og tage til reggaeparty og opleve det rigtige Afrika og tage på landet og og... Ih. Jeg SAVNER Afrika.
 Forresten skal jeg da huske snart at skrive breve til mine sponsorbørn!

Nåh. Alt for nu, tror jeg. Skal lige skrive nogen biologinoter, før der er familiehygge med hjemmebagte fastelavnsboller klokken ni, og jeg skal se fjernsyn klokken ti, for der kommer House, som jeg er kommet til at begynde at se. Fed serie, i øvrigt. Hejhej, kære søde boggere!

Forrige side | Side 153 af 559 | Næste side